امتیاز این آیتم
(1 vote)

IC یا مدارمجتمع چیست؟

حروف اختصاری IC از دو کلمه انگلیسی integrated circuit به معنی مدار مجتمع گرفته شده است. هر مدارمجتمع معمولاً حاوی تعداد بسیار زیادی ترانزیستور می‌باشد که با استفاده از فناوری پیچیده‌ای در داخل لایه ای از ماده نیمه هادی ساخته می شوند.

IC ها به دودسته تقسیم می شوند:۱٫خطی (آنالوگ) ۲٫ICدیجیتال ICها در واقع مدارهایی شامل المانهای الکترونیکی هستند که برای کاربردی خاص طراحی و ساخته و درون یک بسته بندی یا پکیج خاص ارائه میشوند. از معروفترین بسته بندی ها و یا پکیج های ic های الکترونیکی ، میتوان به SMD و DIP اشاره کرد.

Ic های DIP درواقع
آی سی هایی هستند که دارای پایه هستند وازطریق پایه ها به برد الکترونیکی لحیم می
شوند.

Icهای SMD المانهایی هستند بدون پایه که بر روی سطح برد ها قرار گرفته و لحیم میشوند.

میکروکنترلر

به IC هایی که قابل برنامه ریزی می باشد و عملکرد آنها از قبل تعیین شده میکروکنترلرگویند میکرو کنترل ها دارای ورودی – خروجی و قدرت پردازش می باشد .

IC لچ چیست؟

این نوع از ICها برای افزایش پورت های خروجی میکرو استفاده می شود.

Ic اپتوکوپلر:

اپتوکوپلر (optocoupler) یک قطعه الکترونیکی هستش که به صورت IC تولید میشود.وظیفه آن کوپل کردن یا اتصال دو نقطه با استفاده از فرمان‌های نوری می‌باشد.

Ic آمپ امپ:

آپ امپ یا Op-Amp که مخفف Operational Amplifier است ( تقویت کننده عملیاتی ) یک تقویت کننده تفاضلی ولتاژ با بهره ولتاژ بالاست.مانندLM358,LM324

امتیاز این آیتم


 • 5.00 / 5


  5
(1 vote)
امتیاز این آیتم
 • 5.00 / 5 5
(1 vote)

ادامه مطلب
امتیاز این آیتم
(0 votes)

رگولاتور

در مدار های الکتریکی وظیفه تامین انرژی مورد نیاز مدارات الکتریکی به عهده منابع تغذیه می باشد. برق مورد نیاز مدارات الکتریکی از نوع برق DC است که توسط منابع تغذیه از برق شهر که از نوع AC است ، تبدیل می شود. اما تبدیل این برق از AC به DC همواره کاملا ایده آل نبوده و کمی نویز در خروجی های آن مشاهده می شود. همچنین برق AC نیز یک مقدار ثابت نبوده و دارای اختلاف نوسان می باشد. برای ثابت کردن ولتاژ ورودی در مدارات الکترونیکی از وسیله ای به نام تنظیم کننده ولتاژ و یا رگولاتور ها ی استفاده می شود که در ادامه مطلب به صورت کامل توضیح خواهیم داد.معمولا دستگاه هایی که نیروی آن ها به طور مستقیم با برق AC  تامین می شود (مانند موتور ها) ، می توانند تا مقدار معینی نوسان را تحمل کنند. اما در مدارات الکترونیکی این نوسان بیشتر از ۱ درصد نمی تواند باشد واگر نه به سیستم صدماتی وارد می شود. برای ثابت کردن ولتاژ ورودی در مدارات الکترونیکی از وسیله ای به نام تنظیم کننده ولتاژ و یا تنظیم کننده ولتاژ استفاده می شود. (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

انواع رگولاتور

 1. رگولاتور با خروجی ثابت
 2. رگولاتور با خروجی متغیر 

رگولاتر با خروجی ثابت هم خودش به دسته ی ولتاژ خروجی مثبت و ولتاژ خروجی منفی تقسیم میشود رگولاتور با ولتاژ خروجی متغیر یه دسته از رگولاتور ها هستند که خروجی آنها وابسته به مدار واسطی که داخل دیتاشیت آورده شده ومتغییر است . رگولاتور های سری ۷۸ و ۷۹ که سری های خیلی پرکاربردی هستند. (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

امتیاز این آیتم


 • 0.00 / 5


  5
(0 votes)
امتیاز این آیتم
 • 0.00 / 5 5
(0 votes)

ادامه مطلب
امتیاز این آیتم
(0 votes)

وایرشو

جهت اتصال مطمئن و سریع یک سیم در یک سلول ترمینال از وایرشو استفاده میگردد. مورد استفاده وایرشو از این قرار است که وایرشو به نحوی روی سر سیم قرار میگیرد که قسمت عایق وایرشو روی عایق سیم و قسمت هادی آن، روی سیم برهنه که در نظر است زیر ترمینال جایگذاری و پیچ گردد قرار گیرد. 

برای بستن سیم های رشته ای در زیر پیچ باید از اتصالات فیشی (سر سیمی) استفاده شود. این فیش‌ها دارای انواع مختلف حلقه‌ای، کشویی، سوزنی و دو شاخ هستند که هر یک کاربرد ویژه‌ای دارند. پرکاربردترین آن‌ها در ساختمان سرسیم سوزنی است. (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

از مزیت هایی عمده استفاده از وایرشو در سیم کشی در مقایسه با اتصال مستقیم سیم و ترمینال با استفاده از چسب برق جهت عایق کاری، موارد زیر را میتوان نام برد : (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

 • اتصال
  مطمئن تر سیم به ترمینال
 • ایمنی
  بالاتر عایق کاری سیم
 • عدم
  نیاز به استفاده از چسب برق
 • سرعت
  کار بالاتر
 • قیمت
  مناسب تر

امتیاز این آیتم


 • 0.00 / 5


  5
(0 votes)
امتیاز این آیتم
 • 0.00 / 5 5
(0 votes)

ادامه مطلب
امتیاز این آیتم
(0 votes)

ترمینال فونیکسPTR

 ترمینال های فونیکسی Terminal Blockابزاری هستند برای متصل کردن سیمهای مربوط به مدار که بنا به طراحی مدار شکل و اندازه ومشخصات فنی مختلف دارند. ترمینال ها وسیله ها و ابزارهایی هستند که به ما کمک میکنند سیم های برق را با نظم و ایمنی بیشتری در کارهای خود استفاده کنیم. نکته ای که در ترمینالهای حائز اهمیت است فاصله بین خانه یای پین های ازیکدیگر است که بنا به نیاز مدار در استانداردهای تعیین شده مهندسی تولید و مصرف میشود.  ترمینال فونیکس دارای پایه هایی است که به راحتی در سوراخ های برد الکترونیکی فرو می رود. در قسمت بالایی ترمینال فونیکس سوراخ هایی است که مخصوص اتصال سیم می باشد. با پیچاندن پیچ های بالای ترمینال فونیکس این سوراخ ها باز شده و با بستن پیچ ها , سیم ها محکم در جای خود می مانند. (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

Pin Header

یک پین هدر (که اغلب به صورت اختصاری PH یا به صورت ساده هدر) یک نوع اتصال دهنده الکتریکی است.
هدرهای پین به دلیل سادگی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه هستند. هدرها اغلب به صورت نوارهای طولانی (به طور معمول ۴۰ یا ۵۰ پین برای نسخه های ردیف دوگانه) فروخته می شوند که به راحتی می توانید تعداد مناسب پین ها را جدا کنید. (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

انواع پین هدر

پین هدر مادگی صاف، پین هدر نری، پین هدر مادگی،  پین هدر نظامی ، پین هدرها به دودسته  نری و مادگی تقسیم مشوند که نری کاربردش بیشتر است. (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

امتیاز این آیتم


 • 0.00 / 5


  5
(0 votes)
امتیاز این آیتم
 • 0.00 / 5 5
(0 votes)

ادامه مطلب
امتیاز این آیتم
(0 votes)

کنتاکتور چیست؟

کنتاکتور وسیله ای است که در آن با استفاده از خاصیت الکترومفناطیس تعدادی کنتاکت به یکدیگر وصل یا از یکدیگر جدا می شوند. از این خاصیت جهت قطع و وصل و یا تغییر اتصال مدار استفاده می شود. هر کنتاکتور معمولاً دارای سه کنتاکت اصلی برای مدارمی باشد.کنتاکتور از دو هسته E شکل که یکی ثابت و دیگری متحرک است، تشکیل می شود. در میان هستۀ ثابت یک سیم پیچ قرار دارد که با عبور جریان از آن نیرویی ایجاد می شود که هسته متحرک را به هستۀ ثابت متصل می­کند. با حرکت هستۀ متحرک، تعدادی کنتاکت باز، بسته و تعدادی کنتاکت بسته، باز خواهند شد. رابطه نیروی کششی مغناطیسی کنتاکتورها عبارت است از : (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

F = Fm sin2 ωt

اجزاء کنتاکتور

یک کنتاکتور دارای سه بخش است:

۱
.کنتاکت‌ها؛ بخش
انتقال دهنده جریان در کنتاکتور هستند، که شامل کنتاکت‌های قدرت، کنتاکت‌های
کمکی و فنرهای کنتاکت است.

۲.
کویل؛ که نیروی محرکه‌ای را برای بستن کنتاکت‌ها
ایجاد می‌کند.

۳.محفظه؛ یک فریمی است که در آن کنتاکت‌ها و کویل قرار گرفته‌اند.

جنس محفظه معمولاً از مواد عایق مانند: باکالیت، پلی کاپرولاکتام یا (Nylon 6)، پلیمرهای گرماسخت یا ترموست ساخته شده‌اند که برای محافظت و عایق بندی کنتاکت‌ها و ایجاد حفاظت در هنگام لمس کردن کاربر طراحی شده‌اند. (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

طرز کار کنتاکتور:

وقتی بوبین ثابت  به وسیله ی کلید فرمان برق دار میشود خاصیت مغناطیسی به خود میگیرد و مانند یک آهن ربا قسمت متحرک هسته را جذب خود میکند از آنجایی که کنتاکت هایی در محل جذب قرار دارد که عمل قطع و وصل برق را برعهده دارد ، هنگام جذب دو هسته این کنتاکت ها به هم متصل میشود وکنتاکتور در حالت وصل قرار میگیرد. (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

تا اینجا کنتاکتور وصل شد از خاطر تان باشد در بالا گفتیم فنر هایی بین دو هسته وجود دارد کاربرد این فنر ها در هنگام قطع کنتاکتور است به این صورت که وقتی بوبین از طرف مدار فرمان تغدیه نشود برقش قطع میشود و فنر دو هسته را از یکدیگر جدا میکند تصور بکنید اگر فنری بین دو هسته وجود نداشته باشد هسته ی متحرک روی هسته ثابت باقی می ماند وبه همین ترتیب کنتکات هایی که به هسته متصل هستند هم وصل بودند وقطع نمی شدند .

کنتاکتور AC و DC

   کنتاکتور برای جریان های AC و DC طراحی شده است. این دو کنتاکتور با یکدیگر تفاوت هایی دارند؛
درکنتاکتورهای AC یک حلقۀ اتصال کوتاه برای جلوگیری از لرزش حاصل از فرکانس برق به کار
می رود. نیروی کششی یک مغناطیس الکتریکی جریان متناوب، متناسب با مجذور جریان
عبوری از آن و در نتیجه متناسب با مجذور اندکسیون مغناطیسی است.تعداد دفعاتی که این نیرو به بالاترین حد می رسد و صفر می شود به
اندازه دو برابر فرکانس شبکه است در نتیجه، در لحظاتی که مقدار نیروی کششی بیشتر
از نیروی مقاوم فنرهای کنتاکتور باشد، هستۀ کنتاکتور جذب می شود و در لحظاتی که
مقدار نیروی کششی کمتر از مقدار نیروی فنرها، باشد هسته متحرک آزاد شده و به محل
اول خود باز می گردد پس در هستۀ متحرک لرزش و صدا ایجاد خواهد شد. این نوسانات را
می توان به وسیلۀ یک حلقه بسته در سطح قطب های جاسازی شده که حدود نصف تا ۲/۳ سطح
هر قطب را پوشانده است از بین برد و لرزش آن را برطرف ساخت.

  عمل این حلقه این چنین است که مانند سیم پیچ ثانویه ترانسفورماتوری که
در حالت اتصال کوتاه قرار دارد، از آن جریان القایی عبور می کند و باعث ایجاد
فوران مغناطیسی فرعی در مدار هسته می شود. این فوران فرعی با فوران اصلی اختلاف
فاز دارد و در لحظاتی که نیروی کششی حاصل از فوران اصلی صفر باشد، نیروی کششی حاصل
از فوران اصلی به بالاترین حد خود می رسد و در حالتی که نیروی حاصل از فوران
ماکزیمم، باشد این نیرو صفر می شود و چون جمع این دو نیرو بر هسته متحرک اثر می
گذارد، نیروی کششی در هر لحظه از نیروی مقاومت فنر بیشتر خواهد بود.

   به عبارت دیگر با القای ولتاژ در حلقه اتصال کوتاه شده، جریانی از آن خواهد گذشت و این جریان شاری را تولید می کند که با شار اصلی ۹۰ درجه اختلاف فاز دارد و باعث می شود که شار در هسته هیچگاه صفر نشده، در هسته دائما شار وجود داشته باشد و نیروی دائمی در بخش ثابت و متحرک هسته را به هم متصل نگه دارد. ولتاژ تغذیه بوبین متفاوت است و از ۲۴ تا ۳۸۰ ولت ساخته شده است. در اکثر کشور های صنعتی برای حفاظت بیشتر، تغذیه بوبین کنتاکتور را زیر ولتاژ حفاظت شده ۶۵ ولت انتخاب می کنند و یا برای تغذیه مدار فرمان، از ترانسفورماتور مجزا کننده استفاده می کنند.

کنتاکتورها با توجه به نوع باری که می‌توان به کنتاکت های آن‌ها متصل نمود و همچنین نوع ولتاژ بوبین آن‌ها به دسته‌های گوناگون تقسیم می‌شوند.کنتاکتورها بوبین AC با AC و کنتاکتورهای مدل DC با DC شروع می‌شوند. (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

امتیاز این آیتم


 • 0.00 / 5


  5
(0 votes)
امتیاز این آیتم
 • 0.00 / 5 5
(0 votes)

ادامه مطلب
امتیاز این آیتم
(0 votes)

ترانزیستور(Transistor)

یکی دیگر از قطعات پر کاربرد در الکترونیک ، ترانزیستور می باشد .ترانزیستور به عنوان سوییچ ، تقویت کننده ، تثبیت کننده ولتاژ و نوسان ساز و … در مدار های الکترونیکی کاربرد دارد.

ترانزیستور ها از عنصر های نیم هادی سیلیسیم یا ژرمانیوم تشکیل می شوند.منظور از نیم هادی یعنی در برخی شرایط رسانای جریان برق هستندو در برخی شرایط به صورت نا رسانا عمل می کنند.ترانزیستور ها انواع مختلفی دارند. (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

انواع ترانزیستور

دو دسته مهم از ترانزیستورها:۱٫ترانزیستور دوقطبی پیوندی BJT 2. ترانزیستور اثر میدان FET هستند. ترانسیتورهای دوقطبی خود به دودسته ی NPN PNPتقسیم میشود و ترانزیستورهای اثزمیدان نیز خود به دو دسته ی ترانزیستور اثر میدان پیوندیJFET و MOSFET‌تقسیم می‌شوند.که درشکل دسته بندی انواع ترانسیتور نمایش داده شده است. (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

۱٫انواع ترانزیستور BJT

۱٫۱-ترانزیستور NPN

در این نوع ترانزیستور در حالت اولیه که ترانزیستور در مدار است، ارتباط بین کلکتور و امیتر قطع است و
از آن شاخه، جریانی عبور نمی­کند.با تحریک بیس و وارد کردن یک جریان کوچک به آن، ارتباط کلکتور-امیتر (CE) برقرار شده وجریان در آن جاری می­شود.برای روشن شدن ترانزیستور باید ولتاژی به بیس بدهیم که ۰٫۷ ولت روی بیس-امیتر (BE) بیفتد وولتاژ بیس نیز باید بیشتر از امیتر باشد.ما با اعمال یک ولتاژ به بیس و قرار دادن یک مقاومت در سر راه آن، جریان و ولتاژ لازم برای تحریک ترانزیستور را فراهم می­کنیم. (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

۲٫۱- ترانزیستور PNP

در ترانزیستور نوع PNP همه چیز برعکس حالت بالاست.باید با تحریک بیس، جریانی از امیتر به بیس جاری شود تا ترانزیستور روشن شده وجریان اصلی از امیتر به کلکتور برقرار شود. ولتاژ بیس نیز باید ۰٫۷ ولت کمتر از امیتر باشد. (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

۲٫ترانزیستور اثر میدان (FET)

همانگونه که از نام این المان مشخص است، پایه کنترلی آن جریانی مصرف نمی کند و تنها با اعامل ولتاژ و ایجاد میدان درون نیمه هادی ، جریان عبوری از FET کنترل می شود. به همین دلیل ورودی این مدار هیچ گونه اثر بارگذاری بر روی طبقات تقویت قبلی نمی گذارد و امپدانس بسیار بالایی دارد.
فت دارای سه پایه با نام های درِین (D) و سورس(S) و گیت (G) است که پایه گیت ، جریان عبوری از درین به سورس را کنترل می نماید. فت ها دارای دو نوع N کانال و P کانال هستند. در فت نوع N کانال زمانی که گیت نسبت به سورس مثبت باشد جریان از درین به سورس عبور می کند. FET ها معمولاً بسیار حساس بوده و حتی با الکتریسیته ساکن بدن نیز تحریک می گردند. به همین دلیل نسبت به نویز بسیار حساس هستند.
فت ها در ساخت فرستنده باند FM رادیو نیز کاربرد فراوانی دارند.
معمولاً مقاومت بین پایه درین و گیت از مقاومت پایه درین و سورس بیشتر است که از این طریق می توان پایه درین را از سورس تشخیص داد. (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

۱٫۲-ترانزیستور اثر میدان JFET

اگر پایه های درین و سورس دارای اتصال کوتاه به یکدیگر باشند ،جریانی از کانال عبور نخواهد کرد چرا که توسط ناحیه سد که خالی از حامل های الکتریسیته می باشد از یک دیگر جدا شده اند.ولی اگر سیگنالی الکتریکی را به پایه گیت بدهیم آن وقت جریان از پایه درین به سورس راه می یابد و با افزایش جریان در پایه درین D میزان جریان عبوری نیز افزایش پیدا میکند.شما با کمی آزمون و خطا به راحتی میتوانید به عملکرد ترانزیستور فت پی ببرید ،کافی است که مدارت مختلفی حتی مداری ساده را پیاده سازی کرده و از ترانزیستور فت درآن استفاده کنید تا عملکرد آن را ببینید.در ادامه هم باید بدانید که پایه گیت G ترانزیستور فت پایه ورودی و روشن کردن ترانزیستور است، پایه درین D پایه ورودی جریان در ترانزیستور فت می باشد و پایه سورس S هم پایه این است که جریان از ترانزیستور خارج میشود.با اعنمال ولتاژ مختلف ورودی به پایه D و همچنین به پایه G میتوانید به راحتی جریان خروجی در پایه S را کنترل کنید. به این ترتیب از ترانزیستور فت میتوانید استفاده های مختلفی بکنید. (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

۲٫۲- ترانزیستور  اثر میدان MOSFET

 ماسفت‌ها قطعاتی با سه ترمینالِ گیت (Gate)، درین (Drain) و سورس (Source) هستند. این قطعات در انواع ماسفت کانال P یا PMOS و ماسفت کانال N یا NMOS و به دو فرم اساسی زیر در دسترس هستند:

نوع کاهشی یا تخلیه‌ای  (Depletion-mode MOSFET) .: برای خاموش (OFF) کردن ترانزیستور، باید ولتاژ گیت-سورس (VGSVGS) را به آن اعمال کرد. ماسفت مد کاهشی، معادل با یک سوئیچ یا کلید «معمولاً بسته» (Normally Closed) است

نوع افزایشی  (Enhancement-mode MOSFET) : در این نوع، برای روشن (ON) کردن ترانزیستور، باید ولتاژ گیت-سورس (VGSVGS) را به آن اعمال کرد. ماسفت مد افزایشی، معادل با یک سوئیچ یا کلید معمولاً باز (Normally Open) است.

امتیاز این آیتم


 • 0.00 / 5


  5
(0 votes)
امتیاز این آیتم
 • 0.00 / 5 5
(0 votes)

ادامه مطلب
امتیاز این آیتم
(0 votes)

فیوز

فیوز یک قطعه و وسیله‌ای حفاظتی است که در مدارهای الکتریکی و الکترونیکی کاربرد دارد و آن‌ها را در برابر افزایش غیرمجاز جریان الکتریکی محافظت می‌کند. اگر جریانی بیش از جریان نامی از فیوز بگذرد واکنش فیوز قطع جریان الکتریکی خواهد بود و قطع جریان، دیگر قسمت‌ها آسیب نخواهند دید.

انواع فیوزها از نظر سرعت عملکرد

 1. فیوزهای کندکار: این نوع فیو زها در برابر عبور جریان بیش از حد واکنش ملایم تری از خود نشان می‌دهند و برق را دیرتر قطع می‌کنند. با این‌همه واکنش این فیوزها در برابر جریان اتصال کوتاه تقریباً لحظه‌ای است.
 2. فیوزهای تندکار: این فیوزها زمان قطع کمتری نسبت به فیوزهای کندکار داشته و به همین دلیل در مصارف روشنایی استفاده می‌شوند.

انواع فیوزها از نظر ساختار

 1. فیوز ذوب شو (ساده)
 2. فیوز گروهی
 3. فیوز پیچی یا فشنگی
 4. فیوزهای تیغه‌ای
 5. فیوزهای مخصوص سیم

فیوز مینیاتوری (MCB)

فیوز مینیاتوری (MCB) قطع کننده جریان مینیاتوری می‌باشد که یک کلید قطع جریان اتصال کوتاه یا جریان‌های زیاد می‌باشد، این فیوز‌ها نسبت به تحمل جریان اولیه و اضافه بار سریعاً عکس العمل نشان می‌دهند و برق را قطع می‌کنند.فیوز مینیاتوری (MCB) مخفف کلمات Miniature Circuit Breaker قطع کننده جریان مینیاتوری می‌باشد که یک کلید قطع جریان اتصال کوتاه یا جریان‌های زیاد می‌باشد، این فیوز‌ها نسبت به تحمل جریان اولیه و اضافه بار سریعاً عکس العمل نشان می‌دهند و برق را قطع می‌کنند. MCB دارای حداکثر جریان تا ۱۰۰ آمپر می‌باشد و جریان قطع آن قابل تنظم نمی‌باشد. (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

انواع فیوزهای مینیاتوری

فیوز مینیاتوری از نظر کاربرد به تیپهای B روشنایی ، C موتوری ، D ترانسفورماتوری ، K قدرت ، Z بسیار حساس تقسیم بندی می گردد. (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

فیوزهای شیشه ای

فیوزهای شیشه ای ظرفیت قطع پائینی دارند یعنی زمانی که ولتاژ یا جریان زیاد باشد، المان فیوز ذوب می شود. بنابراین برای استفاده در وسایل و تجهیزاتی که مقدار جریان زیاد است مناسب نمی باشند. ولی فیوزهای گچی دارای ظرفیت قطع بالاتری هستند و برای استفاده در مدارهایی که جریان یا ولتاژ بالایی دارند مناسب هستند. بعضی از فیوزهای گچی HRC با ظرفیت قطع بالا می توانند تا ۳۰۰ کیلو آمپر را به طور ایمن قطع کنند،در حالی که فیوزهای شیشه ای عادی ظرفیت قطع بسیار پائین تر و در حدود فقط ۱۵ آمپر دارند. فیوزهای شیشه ای پایداری حرارتی کمی دارند و تحت شرایط گرمای زیاد می شکنند، فیوزهای گچی می توانند در مقابل دماهای زیاد مقامت نموده و پایداری حرارتی بیشتری دارند. بدنه ی فیوزهای گچی ، برخلاف فیوزهای شیشه ای از یک ماده ی پر کننده مانند شن پر می شود تا از تشکیل یک غشای هادی جلوگیری به عمل آید. وقتی که اتصال کوتاه رخ می دهد، المان فیوز ذوب شده و تبخیر می شود و به صورت یک غشاء رو ی بدنه ی داخلی فیوز نشست می کند. در فیوزهای شیشه ای بدنه ی فیوز نیز به گرم شدن ادامه می دهد و این غشاء شروع به هدایت الکتریکی می کند پس قطع فیوز موثر نیست. شن در فیوز گچی باعث جذب انرژی می شود و از گرم شدن و هدایت فیوز جلوگیری می کند. (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

امتیاز این آیتم


 • 0.00 / 5


  5
(0 votes)
امتیاز این آیتم
 • 0.00 / 5 5
(0 votes)

ادامه مطلب
امتیاز این آیتم
(0 votes)

دیود

Diode را می توان به دریچه دهلیز قلب تشبیه کرد.دریچه دهلیز قلب خون را از یک جهت هدایت کرده و از سوی دیگر مانع عبور خون می شود. Diode هم جریان الکتریکی را از یک سو عبور می دهدو از سوی دیگر مانع عبور جریان می شود. (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

نماد دیود

با توجه به این‌که دیود جریان الکتریکی را تنها در یک جهت عبور می‌دهد، بنابراین نماد استفاده شده برای آن نیز بایستی بیان‌گر این موضوع باشد. در شکل زیر مسیر جریان عبوری از یک دیود و هم‌چنین نماد استفاده شده برای آن نشان داده شده است. (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

نماد انواع دیود

مدل ایده‌آل دیود

مهمترین و کلیدی ترین نکته در مورد وظیفه دیودها کنترل جهت جریان عبوری از شاخه می باشد. در مسیری که دیود در آن استفاده شده، جریان فقط در یک مسیر می تواند عبور کند که اصطلاحا به این جریان، جریان مستقیم یا Forward Current میگویند.

انواع دیود

۱٫دیود سیگنال کوچک

این یک قطعه کوچک با ویژگی های نامتعادل است و موارد استفاده کاربردی
آن عمدتا در فرکانس های بالا و جریان های بسیار کم مانند رادیو و تلویزیون و غیره
مورد استفاده قرار می گیرد. برای محافظت دیود از آلودگی، آن را با محافظی شیشه ای
پوشانده و  به همین دلیل است که آن را به عنوان دیودها شیشه ای Passivated میگویند که به طور گسترده ای با عنوان ۱N4148 استفاده می شود.

ابعاد دیود سیگنال در مقایسه با دیود های دیگر بسیار کوچک است. برای
نشان دادن ترمینال کاتد یک لبه با رنگ سیاه یا قرمز مشخص شده است. برای استفاده در
فرکانس های بالا عملکرد دیود سیگنال کوچک بسیار موثر است.

با توجه به فرکانس های عملکرد دیود سیگنال، ظرفیت انتقال جریان و قدرت
بسیار کم است که حداکثر نزدیک به ۱۵۰mA و ۵۰۰mW است.

دیود سیگنال یک دیود نیمه هادی سیلیکونی و یا یک دیود گالوانیزه است
اما با توجه به مواد دوتایی مشخصات دیود متفاوت است. در دیود سیگنال ویژگی های
دیود سیلیکون
doped تقریبا
مخالف دیود
doped ژرمانیوم
است.

دیود سیلیکونی افت ولتاژ بالایی (حدود ۰٫۶ تا ۰٫۷ ولت) هنگام اتصال و در نتیجه مقاومت بالایی دارند، اما مقاومت هدایتشان پایین است. برعکس آن دیود ژرمانیوم افت ولتاژ کمی (حدود ۰٫۲ تا ۰٫۳ ولت) و در نتیجه مقاومت کمتری دارد، اما مقاومت هدایت آن زیاد است. به خاطر سیگنال کوچک بودنشان، نقطه کارشان مختل نمی‌شود. (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

۲٫دیودسیگنال بزرگ

این دیودها لایه پیوند بزرگ PN دارند. بنابراین تبدیل ولتاژ های AC به DC محدود است. این نیز ظرفیت رو به جلو و
ولتاژ مسدود کردن معکوس را افزایش می دهد. این سیگنال های بزرگ نیز نقطه عملکرد را
مختل می کند. به همین دلیل برای کاربردهای فرکانس بالا مناسب نیست.

برنامه های کاربردی اصلی این نوع از قطعات الکترونیک در دستگاه های شارژ باتری مانند مبدل ها هستند. در این دیودها دامنه مقاومت رو به جلو در اهم است و مقاومت مسدود کردن معکوس در مگا اهم است. از آنجایی که عملکرد بالا و ولتاژ بالا این را می توان در دستگاه های الکتریکی استفاده می شود که برای سرکوب ولتاژ بالا پیک استفاده می شود. (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

۳٫دیودشاتکی

دیود شاتکی یا دیود شاتکی مانع (Schottky Barrier diode) یک قطعه ی الکترونیکی است که به طور وسیعی در کاربردهای فرکانس رادیویی به عنوان میکسر یا دیود آشکارساز استفاده می شود. همچنین این دیود در کاربردهای قدرت به دلیل افت ولتاژ پایینی که دارد، به عنوان یکسوساز استفاده می شود زیرا تلفات توان کمتری نسبت به دیودهای PN پیوندی عادی دارند.

اگرچه این روزها اکثرا این دیود را به دلیل نام مخترع آن دیود شاتکی می نامند، ولی این نوع دیود نام های دیگری نیز دارد از قبیل : دیود مانع سطحی (surface barrier diode)، دیود حامل داغ (hot carrier diode) و یا حتی دیود الکترونی داغ نامیده می شود. (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

نمادمداری دیود شاتلی

۴٫دیودزنر

دیود زنر هم مانند دیود معمولی از اتصال دو کریستال P و N ساخته می شود . جنس نیمه هادی های این دیود از سیلیسیم بوده و در بایاس موافق مانند یک دیود معمولی سیلیسیمی عمل می کند . بر خلاف دیود های معمولی که در بایاس مخالف ، در منطقه شکست آسیب می بینند ، دیودهای زنر به گونه ای ساخته می شوند تا بتوانند در منطقه شکست کار کنند . وقتی ولتاژ بایاس مخالف دیود زنر را به تدریج افزایش دهیم ، در یک ولتاژ خاص دیود شروع به هدایت می کند. ولتاژی که دیود زنر به ازای آن در بایاس معکوس هادی می شود به ولتاژ شکست زنر معروف است . در کارخانه های سازنده دیود زنر ، با تنظیم میزان ناخالصی در این دیودها ، دیودهایی با ولتاژهای شکست مختلف ساخته می شوند . با هادی شدن دیود در ولتاژ شکست دیود ، ولتاژ دو سر دیود تقریباً ثابت می ماند و جریان عبوری از دیود افزایش می یابد . از این خاصیت دیود زنر برای تثبیت ولتاژ استفاده می شود . منحنی مشخصه ولت – آمپر دیود زنر شبیه به منحنی مشخصه ولت – آمپر دیود معمولی است . (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

نمادمداری دیود زنر

۵٫دیود نوری یا ال ای دی

وقتی یک نیمه هادی نوع N و یک نیمه هادی نوع P را در کنار یکدیگر قرار دهید یک دیود تشکیل میشود . اگر به دو سر دیود ولتاژی حدود ۲ ولت متصل کنید الکترون ها از کاتد یا همان لایه N وارد آند یا همان لایه P میشوند و جریان در دیود جاری میشود . در این حالت که جریان برقرار است در محل اتصال دو نمیه هادی نوع N و P مقداری نور تولید میشود ولی چون مقدار این نور بسیار کم است نمیتوانید به راحتی آن را مشاهده کنید . در اینجا صاحبان فناوری دست به کار شدند و نوعی دیود را به بازار روانه کردند که محل اتصال دو نیمه هادی N و P را در آن وسیعتر کرده و این قسمت را در معرض دید قرار دادند . در این حالت نور تولید شده در این ناحیه به راحتی قابل مشاهده بود . نام این فناوری جدید را ال ای دی LED نامیدند که از آن به نام دیود نوری هم یاد میشود . (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

نمادمداری دیود نوری

انواع دیود نوری یا LED

۶٫دیود ثابت

این نیز به عنوان دیود تنظیم جریان یا دیود جریان ثابت یا دیود محدود کننده جریان یا ترانزیستور متصل به دیود شناخته می شود. عملکرد دیود تنظیم ولتاژ در جریان خاص است.این به عنوان یک محدود کننده جریان دو ترمینال عمل می کند. در این JFEبه عنوان محدود کننده فعلی برای رسیدن به امپدانس خروجی بالا عمل می کند.(برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

۷٫دیودتونلی

اگر تجمع ناخالصی در یک پیوند P-N  معمولی را به‌شدت افزایش دهیم، یک دیود تونلی ایجاده کرده‌ایم. گاهی به‌ آن‌ها دیود ایساکی هم گفته می‌شود که نام مخترع آن است.زمانی‌ که تجمع ناخالصی در یک پیوندP-N  معمولی دچار افزایش شود، پهنای ناحیه‌ی تخلیه کاهش می‌یاید. چرا که افزایش غلظت ناخالصی‌ها، حامل‌های بیشتری را برای عبور از پیوند نیرومندتر می‌کند. حال هر قدر این غلظت را افزایش دهیم، به علت پهنای کمتر و کمتر ناحیه‌ی تخلیه و به علت انرژی بیشتر حاملان بار، آن‌ها به جای عبور کردن از روی سد پتانسیلی، به اصطلاح در میان آن نفوذ می‌کنند. این پدیه نفوذ کردن را به نوعی تونل زدن تعبیر می‌کنند و از همین رو این دیودها را دیود تونلی می‌نامند. (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

۸٫دیودواراکتور(خازنی)

این دیودها در بایاس معکوس، همچون خازن متغیر عمل می‌کنند. معروفیت این دیودها به خاطر این است که می‌توان در مدار مقدار ظرفیت خازنی آن‌ها را کنترل و تغییر داد.در واراکتورها با تغییر ولتاژ بایاس معکوس، ناحیه تخلیه (تهی) دیود تغییر می‌کند و این سبب تغییر در مقدار ظرفیت خازنی می‌شود. این دیودها کاربرد فراوانی همچون اسیلاتورهای ولتاژ کنترل، پیش‌فیلترهای ماهواره و … دارند. (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

۹٫دیود شاتکی

نوعی منحصربه فرد از دیودها که در آن به جای پیوند دو نیمه‌هادی N و P  از اتصال یک فلز با یک نیمه‌هادی استفاده می‌شود. در واقع نیمه‌هادی نوع P در این‌جا با یک فلز جایگزین شده و با نیمه‌هادی نوع N پیوند برقرار می‌‌کند. این ترکیب دیگر ناحیه تخلیه نخواهد داشت.  تصویر زیر یک دیود شاتکی و نماد مداری آن را نشان می‌دهد. (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

۱۰٫دیودTVS

دیودکاهنده ولتاژگذرایاهمان دیودهای TVSبرای حفاظت مداردربرابراضافه ولتاژها وجریانهای آنی استفاده می شود.مزیت اصلی این دیودهاسرعت پاسخ بسیاربالای آنهاست چون اصولاجریانهاوولتاژهای آنی زمان بسیار کوتاه تری دارند وبرای حفاظت دربرابر این اضافه بارهای ناگهانی نیاز به وجود چنین قطعاتی ضروری است.دیودهایTVSدردونوع یک طرفه و دوطرفه ساخته شده اند نوع دوطرفه می تواند ولتاژهای پیک را ازدوطرف برش بزندونوع یک طرفه فقط ازیک سمت این کار انجام میدهد. (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

۱۱٫ دیودیکسوساز کنترل یاSCR

یکسوساز کنترل شده با سیلیکون یا تریستور سه سیمه یا SCR نام قطع‌های نیمه هادی استSCR. همان‌طور که از نامش پیداست، یک یکسوساز یا دیود کنترل شده‌است. SCR یک نیمه رسانای قدرت است و به صورت یک قطعه چهار لایه*ای P-N-P-N ساخته می*شود که بطور گسترده در مدارهای الکترونیک پرتوان بکار می رود.تریستورها با کلید زنی از حالت نارسانایی به رسانایی در نقش کلیدهای دو حالته عمل می کنند. در بسیاری از کاربردها می توان به عنوان کلیدهای ایده آل در نظر گرفت، اما در عمل دارای مشخصه های معین و محدودیتهایی هستند. (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

امتیاز این آیتم


 • 0.00 / 5


  5
(0 votes)
امتیاز این آیتم
 • 0.00 / 5 5
(0 votes)

ادامه مطلب
امتیاز این آیتم
(0 votes)

خازن (Capacitor)

قطعه ای است که برای ذخیره انرژی الکتریکی (ولتاژ) توسط میدان الکترواستاتیکی (بار الکتریکی)، در مدار استفاده می شود و با توجه به اینکه بار الکتریکی در خازن ذخیره می شود می توان از آن برای ایجاد میدان الکتریکی یکنواخت و پایدار استفاده کرد. از خازن ها به عنوان فیلتر نیز استفاده می کنند زیرا سیگنال های متناوب یا AC را به راحتی عبور می دهند ولی مانع عبور سیگنال های مستقیم یا DC می شوند.
خازن یا کاپاسیتور که ابتدای کلمه capacitor است با حرف C نمایش می‌دهند. واحد ظرفیت خازن فاراد است و ظرفیت خازن طبق فرمول زیر بدست می آید. (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

C=kε۰  A/d

فاراد
برای خازن واحد بزرگی است که برای معرفی ظرفیت خازن از واحد های کوچکتر استفاده
میکنند.

میلی
فاراد :۳-۱۰
F    میکرو فاراد: 6-10
F
نانو فاراد: 9-10 F   پیکو فاراد: 12-10 F

در مدارات برای نمایش خازنها از نماد زیر استفاده می شود:

استفاده از این سمبل مداری معمولا برای خازنهایی است که
قطب مثبت و منفی (پلاریته) آن ها در مدار مهم نیست.

از این سمبل برای خازنهای قطبی استفاده می کنند.

طرز کار خازن

خازن ها در دو صفحه فلزی بار مثبت و منفی ایجاد می کنند که میزان بار در دو صفحه یکسان ولی مخالف صفحه رو به رو می باشد.در این حالت درون دی الکتریک یک میدان الکتریکی ایجاد می شود.به این دلیل که صفحات فلزی به یکدیگر نزدیک هستند، بارهای مخالف صفحات یکدیگر را جذب کرده وبه خازن این اجازه را می دهد تا به ازای ولتاژ داده شده، نسبت به حالتی که صفحات جدا هستند، بیشتر شارژ شود.بعضی از خازن ها نسبت به اندازه و نوع دی الکتریک برای استفاده در فرکانس بالا مناسب هستند، در حالی که بعضی دیگر در ولتاژ بالا کاربرد دارند . (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

انواع خازن ها

الف- خازنهای ثابت 

 1. سرامیکی
 2. خازنهای ورقه‌ای
 3. خازنهای میکا
 4. خازنهای الکترولیتی
 5. آلومینیومی
 6.  تانتالیوم

ب- خازنهای  متغیر

 1. واریابل
 2. تریمر

الف)خازنهای ثابت

این خازنها دارای ظرفیت معینی هستند که در وضعیت معمولی تغییر پیدا نمی‌کنند. خازنهای ثابت را بر اساس نوع ماده دی الکتریک به کار رفته در آنها تقسیم بندی و نام گذاری می‌کنند و از آنها در مصارف مختلف استفاده می‌شود. از جمله این خازنها می‌توان انواع سرامیکی، میکا، ورقه‌ای ( کاغذی و پلاستیکی )، الکترولیتی، روغنی، گازی و نوع خاص فیلم (Film) را نام برد. اگر ماده دی الکتریک طی یک فعالیت شیمیایی تشکیل شده باشد آن را خازن الکترولیتی و در غیر این صورت آن را خازن خشک گویند. خازنهای روغنی و گازی در صنعت برق بیشتر در مدارهای الکتریکی برای راه اندازی و یا اصلاح ضریب قدرت به کار می‌روند. بقیه خازنهای ثابت دارای ویژگیهای خاصی هستند. (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

الف-۱- خازن‌های سرامیکی(عدسی)

خازن سرامیکی معمولترین خازن غیر الکترولیتی است که در آن دی‌الکتریک بکار رفته از جنس سرامیک است. ثابت دی‌الکتریک سرامیک بالا است، از این رو امکان ساخت خازن‌های با ظرفیت زیاد در اندازه کوچک را در مقایسه با سایر خازن‌ها بوجود آورده، در نتیجه ولتاژ کار آن‌ها بالا خواهد بود. ظرفیت خازن‌های سرامیکی معمولاً بین ۵ پیکوفاراد تا ۱/۰ میکروفاراد است. این نوع خازن به صورت دیسکی (عدسی) و استوانه‌ای تولید می‌شود و بسامد کار خازن‌های سرامیکی بالای ۱۰۰ مگاهرتز است. عیب بزرگ این خازن‌ها وابسته بودن ظرفیت آن‌ها به دمای محیط است، زیرا با تغییر دما ظرفیت خازن تغییر می‌کند. از این خازن در مدار‌های الکترونیکی، مانند مدار‌های مخابراتی و رادیویی استفاده می‌شود. (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

الف-۲-خازن ورقه ای(کاغذی و پالستیکی)

در خازنهای ورقه‌ای از کاغذ و مواد
پلاستیکی به سبب انعطاف پذیری آنها ، برای دی الکتریک استفاده می‌شود. این گروه از
خازنها خود به دو صورت ساخته می‌شوند:

خازنهای کاغذی به علت کوچک بودن ثابت دی الکتریک، دارای ابعاد فیزیکی
بزرگ هستند، اما از مزایای این خازنها استفاده در ولتاژها و جریانهای باال میباشد.

خازنهای پلاستیکی نسبت به تغییرات دما حساسیت زیادی ندارند. لذا کاربرد آنها در مداراتی استفاده میکنند که احتیاج به خازنی با ظرفیت ثابت در مقابل حرارت باشد. یکی از معروفترین دی الکتریکهایی که در این خازنها به کار میرود پلی استیرن است، به همین دلیل به این خازنها “خازن پلی استر” نیز گفته میشود. (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

الف-۳: خازنهای میکا

در این نوع خازن از ورقه‌های نازک میکا در بین صفحات خازن (ورقه‌های فلزی – آلومینیوم) استفاده می‌شود و در پایان، مجموعه در یک محفظه قرار داده می‌شوند تا از اثر رطوبت جلوگیری شود. ظرفیت خازنهای میکا تقریبا بین ۰۱/۰ تا ۱ میکرو فاراد است. از ویژگیهای اصلی و مهم این خازنها می‌توان داشتن ولتاژ کار بالا، عمر طولانی و کاربرد در مدارات فرکانس بالا را نام برد. (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

الف-۴:خازنهای الکترولیتی

این نوع خازنها معمولاً در رنج میکروفاراد هستند. خازنهای الکترولیتی همان خازنهای ثابت هستند، اما اندازه و ظرفیتشان از خازنهای ثابت بزرگتر است. نام دیگر این خازنها، خازن شیمیایی است. علت نامیدن آنها به این نام این است که دی الکتریک این خازنها را به نوعی مواد شیمیایی آغشته می کنند که در عمل، حالت یک کاتالیزور را دارا می باشند و باعث بالا رفتن ظرفیت خازن می شوند. برخلاف خازنهای عدسی، این خازنها دارای قطب یا پایه مثبت و منفی می باشند. روی بدنه خازن کنار پایه منفی، علامت – نوشته شده است. مقدار واقعی ظرفیت و ولتاژ قابل تحمل آنها نیز روی بدنه درج شده است. خازن های الکترولیتی در دو نوع آلومینیومی و تانتالیومی ساخته می شوند. یکی از کاربردهای گسترده این نوع خازن استفاده در مدار یکسوساز دیودی بعنوان فیلتر dc است. (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

الف-۵:خازن های آلومینیومی

نوارهای فویل آلومینیومی با استفاده از یک توری اشباع شده با گاز از یکدیگر جدا شده‌اند. در طول فرآیند ساخت، به دلیل فعل و انفعالات شیمیایی لایه نازکی از اکسید در خازن‌های الکترولیتی ایجاد می‌شود. این لایه مانند دی‌الکتریک عمل می‌کند و باید در حین استفاده از این نوع خازن‌ها، حفظ شود. به همین دلیل، خازن‌های الکترولیتی، قطبی هستند. به این معنی که علامت‌های مثبت و منفی دارند. پایانه مثبت در این نوع خازن‌ها، همیشه باید ولتاژی بیشتر از پایانه منفی آن داشته باشد. (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

الف-۶:خازن تانتالیوم

در این نوع خازن به جای آلومینیوم از فلز تانتالیوم استفاده می‌شود. زیاد بودن ثابت دی‌الکتریک اکسید تانتالیوم نسبت به اکسید آلومینیوم که تقریبا ۳ برابر است سبب می‌شود خازنهای تانتالیومی نسبت به نوع آلومینیومی درحجم مساوی دارای ظرفیت بیشتری باشند.خازن های تانتالیوم دارای قیمت بیشتری نیز نسبت به خازن های هم رده خود مانند الکترولیتی و آلومینیومی دارند. در خازن های تانتالیوم نوع DIP قطب مثبت کنار پایه نوشته شده است و در نوع SMD قطب مثبت به صورت یک خط کنار خازن وجود دارد. محاسن خازن تانتالیومی نسبت به نوع آلومینیومی به شرح زیر می باشد. (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

ابعاد کوچکتر نسبت به ظرفیت آنها
 جریان نشتی کمتر
 عمر طولانی تر

ب -خازن‌های متغیر

به طور کلی با تغییر سه عامل می‌توان ظرفیت خازن را تغیییر داد: «فاصله صفحات»، «سطح صفحات» و «نوع دی‌الکتریک». اساس کار خازن متغیر بر مبنای تغییر سطح مشترک صفحات خازن یا تغییر ضخامت دی‌الکتریک است، ظرفیت یک خازن نسبت مستقیم با سطح مشترک دو صفحه خازن دارد. خازن‌های متغیر عموماً ازنوع عایق هوا یا پلاستیک هستند. نوعی که به وسیله دسته متحرک (محور) عمل تغییر ظرفیت انجام می‌شود «واریابل» نامند و در نوع دیگر این عمل به وسیله پیچ گوشتی صورت می‌گیرد که به آن «تریمر» گویند. محدوده ظرفیت خازن‌های واریابل ۱۰ تا ۴۰۰ پیکو فاراد و در خازن‌های تریمر از ۵ تا ۳۰ پیکو فاراد است. از این خازن‌ها در گیرنده‌های رادیویی برای تنظیم فرکانس ایستگاه رادیویی استفاده می‌شود.
در مدارات تیونینگ رادیویی از این خازن‌ها استفاده می‌شود و به همین دلیل به این خازن‌ها گاهی خازن تیونینگ هم اطلاق می‌شود. ظرفیت این خازن‌ها خیلی کم و در حدود ۱۰۰ تا ۵۰۰ پیکوفاراد است و بدلیل ظرفیت پایین در مدارات تایمینگ مورد استفاده قرار نمی‌گیرند، در مدارات تایمینگ از خازن‌های ثابت استفاده می‌شود و اگر نیاز باشد دوره تناوب را تغییر دهیم، این عمل به کمک مقاومت انجام می‌شود. (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

ب -۱:خازن واریابل: variable capacitor 

نوعی از خازن متغیر است که بیشتر دررادیوها استفاده میشود و برای تغییر فرکانس نوسان ساز داخلی بکار میرود و معمولاً در ظرفیتهای ۴۰ تا ۵۰۰ پیکوفاراد ساخته میشود. (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

ب-۲:خازن‌های
تریمر

خازن‌های تریمر خازن‌های متغییر کوچک و با ظرفیت بسیار پایین هستند. ظرفیت این خازن‌ها از حدود ۱ تا ۱۰۰ پیکوفاراد است و بیشتر در تیونرهای مدارات با فرکانس بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند . این خازن‌ها معمولاً دارای ۳ پایه هستند که نوع ۲ پایه عملاً فرقی در مونت اثر ندارد. (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

خازن ها از نظر پلاریته به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند:

۱-خازن‌های قطب دار
۲-خازن‌های بدون قطب

خازن‌های قطب دار

خازن‌های الکترولیت:در خازنهای الکترولیت قطب مثبت و منفی بر
روی بدنه آنها مشخص شده و براساس قطب‌ها در مدارات مورد استفاده قرار می‌گیرند. دو
نوع طراحی برای شکل این خازن‌ها وجود دارد. یکی شکل اَکسیل که در این نوع پایه‌های
یکی در طرف راست و دیگری در طرف چپ قرار دارد و دیگری رادیال که در این نوع هر دو
پایه خازن در یک طرف آن قرار دارد. در شکل نمونه‌ای از خازن اکسیل و رادیال نشان
داده شده است. در خازن‌های الکترولیت ظرفیت آنها به‌صورت یک عدد بر روی بدنه شان
نوشته شده است. همچنین ولتاژ تحمل خازن‌ها نیز بر روی بدنه آنها نوشته شده و هنگام
انتخاب یک خازن باید این ولتاژ مد نظر قرار گیرد. این خازن‌ها آسیبی نمی‌بینند مگر
اینکه با هویه داغ شوند
.
خازن‌های تانتالیوم:خازن‌های تانتالیم هم از نوع قطب دار هستند
و مانند خازنهای الکترولیت معمولاً ولتاژ کمی دارند. این خازن‌ها معمولاً در
سایزهای کوچک و البته گران تهیه می‌شوند و بنابراین یک ظرفیت بالا را در سایزی کوچک
ارایه می‌دهند. در خازن‌های تانتالیوم جدید، ولتاژ و ظرفیت بر روی بدنه آنها نوشته
شده ولی در انواع قدیمی از یک نوار رنگی استفاده می‌شود که مثلا دو خط دارد (برای
دو رقم) و یک نقطه رنگی برای تعداد صفرها وجود دارد که ظرفیت بر حست میکروفاراد را
مشخص می‌کنند. برای دو رقم اول کدهای استاندارد رنگی استفاده می‌شود ولی برای
تعداد صفرها و محل رنگی، رنگ خاکستری به معنی × ۰.۰۱ و رنگ سفید به معنی × ۰.۱ است. نوار رنگی سوم نزدیک به انتها، ولتاژ
را مشخص می‌کند بطوری که اگر این خط زرد باشد ۳/۶ ولت، مشکی ۱۰ ولت، سبز ۱۶ ولت، آبی ۲۰ ولت، خاکستری ۲۵ ولت و سفید ۳۰ ولت را نشان می‌دهد.برای مثال رنگهای آبی – خاکستری و نقطه سیاه به
معنی ۶۸
میکروفاراد است. آبی – خاکستری و نقطه سفید به معنی ۸/۶ میکروفاراد است.

خازن های بدون قطب

خازنهای بدون قطب خازن‌های بدون قطب معمولا خازنهای با ظرفیت کم هستند
و میتوان آن‌ها را از هر طرف در مدارات مورد استفاده قرار داد. این خازن‌ها در
برابر گرما تحمل بیشتری دارند و در ولتاژهای بالاتر مثلا ۵۰ ولت، ۲۵۰ ولت و …
عرضه می‌شوند. پیدا کردن ظرفیت این خازن‌ها
کمی مشکل است، چون انواع زیادی از این نوع خازن‌ها وجود دارد و سیستم‌های کد گذاری
مختلفی برای آن‌ها وجود دارد. در بسیاری از خازن‌ها با ظرفیت کم، ظرفیت بر روی
خازن نوشته شده، ولی هیچ واحد یا مضربی برای آن چاپ نشده و برای دانستن واحد باید
به دانش خودتان رجوع کنید. برای مثال بر ۱ / ۰ به معنی ۰. ۱ µF یا ۱۰۰ نانوفاراد است. گاهی اوقات بر روی
این خازن‌ها چنین نوشته می‌شود (۴n۷) به معنی ۷ / ۴ نانوفاراد. 

خازن‌های نصب سطحی

بسیاری از محصولات الکترونیک، از «قطعات نصب سطحی» (Surface Mount Devices) استفاده می‌کنند. این قطعات، به پایه اتصال نیازی ندارند و با استفاده از ماشین‌های مونتاژ خودکار، به طور مستقیم روی برد مدار چاپی لحیم می‌شوند. (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

یک خازن تراشه‌ای سرامیکی با تکنولوژی نصب سطحی یا SMD در شکل زیر نشان داده شده است:

کد رنگی خازن‌ها

در خازن‌های پلیستر برای سالهای زیادی از کدهای رنگی بر روی بدنه آنها استفاده می‌شد. در این کدها سه رنگ اول ظرفیت را نشان می‌دهند و رنگ چهارم تولرانس(درصد خطا) را نشان می‌دهد . برای مثال قهوه‌ای – مشکی – نارنجی به معنی ۱۰۰۰۰ پیکوفاراد یا ۱۰ نانوفاراد است. خازن‌های پلیستر امروزه به وفور در مدارات الکترونیک مورد استفاده قرار می‌گیرند. این خازنها در برابر حرارت زیاد معیوب می‌شوند و بنابراین هنگام لحیمکاری باید به این نکته توجه داشت.

ترتیب رنگی خازن‌ها به ترتیب از ۰ تا ۹ به
صورت زیر است:

سیاه، قهوه ای، قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، بنفش،
خاکستری، سفید

خازن‌ها با هر ظرفیتی وجود ندارند. بطور مثال خازن‌های ۲۲
میکروفاراد یا ۴۷ میکروفاراد وجود دارند ولی خازن‌های ۲۵ میکروفاراد یا ۱۱۷
میکروفاراد وجود ندارند. دلیل اینکار چنین است :

فرض کنیم بخواهیم خازن‌ها را با اختلاف ظرفیت ده تا ده تا بسازیم. مثلاً ۱۰ و ۲۰ و ۳۰ و. .. به همین ترتیب. در ابتدا خوب به‌نظر می‌رسد ولی وقتی که به ظرفیت مثلاً ۱۰۰۰ برسیم چه رخ می‌دهد ؟ مثلاً ۱۰۰۰ و ۱۰۱۰ و ۱۰۲۰ و. .. که در اینصورت اختلاف بین خازن ۱۰۰۰ میکروفاراد با ۱۰۱۰ میکروفاراد بسیار کم است و فرقی با هم ندارند پس این مساله معقول به‌نظر نمی‌رسد. برای ساختن یک رنج محسوس از ارزش خازن‌ها، می‌توان برای اندازه ظرفیت از مضارب استاندارد ۱۰ استفاده نمود. مثلاً ۷/۴ – ۴۷ – ۴۷۰ و. .. و یا ۲/۲ – ۲۲۰ – ۲۲۰۰ و.. .

امتیاز این آیتم


 • 0.00 / 5


  5
(0 votes)
امتیاز این آیتم
 • 0.00 / 5 5
(0 votes)

ادامه مطلب
امتیاز این آیتم
(0 votes)

مقاومت الکتریکی

به هر قطعه یا عنصری که در مقابل عبور جریان الکتریکی از خود مخالفت نشان می دهد مقاومت الکتریکی گفته می شود . مقاومت الکتریکی را با حرف R که از کلمه Resistor گرفته شده است نشان می دهند . واحد اندازه گیری مقاومت الکتریکی اهم است که آن را با علامت Ω نشان می دهند . مقاومت ها در صنایع برق و الکترونیک از اهمیت بالایی برخوردارند و بیشتر به منظور محدود کردن جریان و تقسیم جریان و نیز ایجاد ولتاژهای مختلف در مدارات به کار گرفته می شود .(برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

انواع مقاومت های الکتریکی :

مقاومت های الکتریکی به دو دسته کلی مقاومت های ثابت و مقاومت های متغیر تقسیم می شوند . مقاومت های ثابت مقاومت هایی هستند که مقدار اهمی آنها همواره ثابت است و مقاومت های متغیر مقاومت هایی هستد که مقدار اهم آنها قابل تغییر است .

انواع مقاومت های کاربردی ثابت :

مقاومت های آرایه ای :

مقاومت آرایه ای ، شامل چند عدد مقاومت است که با هم موازی شده اند و با یک پایه مشترک در قالب یک قطعه عرضه می شود. مانند مقاومت های عادی رنج بندی دارد . پایه مشترک معمولاً روی بدنه با علامتی مثل نقطه مشخص می شود. مثلاً یک مقاومت آرایه ای ۱۰ کیلو اهم ۷ پایه ، شامل ۶ مقاومت ۱۰ کیلو اهم می باشد . (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

مقاومت های ترکیبی کربن (Carbon Composition) :

«مقاومت‌های کربنی» (Carbon Resistance) پر استفاده‌ترین و ارزان‌ترین نوع مقاومت‌های ترکیبی هستند. این مقاومت‌ها در مدارهای الکترونیکی و الکتریکی کاربرد فراوانی دارند. عنصر مقاومتی این مقاومت‌ها، از ترکیبی از گرد کربن یا گرافیت (مثل نوک مداد) تشکیل شده است. همچنین در ترکیب آن‌ها، پودر غیر رسانای سرامیک (خاک رس) نیز برای چسباندن گرد کربن به کار می‌رود. (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

(Carbon film) : مقاومت لایه ای یا فیلمی

Resistor های فیلم کربن یک نوع مقاومت ثابت هستند. آنها از یک حامل سرامیک ساخته شده با یک فیلم کربن نازک خالص اطراف آن، که به عنوان مواد مقاومتی عمل می کند. (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

 توان متوسط

میزان نویز تولیدی پایین

تلرانس پایین

دارای محدوده مقاومتی زیاد ( تا حدود ۱۰ مگا اهم) ثبات حرارتی

مقاومت های فیلم ضخیم
( Thick Film)
:

نوع دیگر، مقاومت لایه ای ضخیم است که از یک رسانای بسیار ضخیم تر از سرامیک و فلز، به نام سرمت (Cermet) و بر روی لایه ای از سرامیک آلومینا ساخته شده است. این مقاومت دارای خواص مشابهی با مقاومت لایه ای فلزی است و به طور کلی برای ساخت شبکه های چند مقاومتی در یک بسته، با فرکانس بالا استفاده می شوند. دارای ثبات حرارتی خوب، نویز کم و ولتاژ خوب، اما در کنترل جریان سریع و غیر عادی (surge current) مناسب نیست.

مقاومت های سیمی (Wirewound) :

از پیچاندن سیم های مقاومت دار طویل به دور یک هسته ، مقاومت سیمی یا سیم پیچی شده ساخته می شود . معمولا یک روپوش سرامیکی یا پلاستیکی بر روی سیم های پیچیده شده بر روی هسته می کشند تا سیم ها آسیب نبینند . ساختمان داخلی مقاومت های سیمی در شکل های زیر نمایش داده شده است .

مقاومت آجری

مقاومت آجری نیز یکی از انواع مقاومت‌های ثابت است که برای تحمل توان‌های بالا داخل یک پوشش سرامیکی قرار می‌گیرد و زیر این پوشش‌های سرامیکی، با نوع خاصی از عایق پر می‌شود. این مقاومت‌ها از ۱ وات تا ده‌ها وات در بازار موجود هستند.

مقاومت نصب سطحی یا
SMD

نوعی دیگر از مقاومت‌ها که بر روی مدارات الکترونیکی لحیم کاری می‌شود مقاومت نصب سطحی SMD است. این نوع مقاومت در بردهای مدار چاپی با رنگ مشکی و چند عدد در وسط و رنگ نقره‌ای (قسمت لحیم شده) در دو طرف آن نشان داده می‌شوند. (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

مقاومتهای متغییر

مقاومت های متغیر به مقاومت هایی اطلاق می شود که مقدارشان ثابت نبوده و قابل تغییر می باشد. در مدارهای الکترونیکی از مقاومت متغیر به عنوان کنترل حجم صدا ( ولوم) یا سایر کنترل‌ها استفاده می‌شود. مقاومت متغیر دارای سه پایه است که به مدار متصل می‌شود. هنگامی که به عنوان تنظیم کنند ه جریان در مدار به کار می‌رود فقط از پایه وسط و یکی از پایه‌های طرفین استفاده می‌شود. با تغییر محور مقاومت متغیر ، مقدار مقاومت تغییر می‌کند. مقاومت های متغیر به صورت زیر تقسیم بندی می شوند:
قابل تنظیم : الف- پتانسیومتر ب- رئوستا(برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

مقاومتهای وابسته

۱٫مقاومتهای تابع حرارت ۲٫ مقاومت های تابع
نور۳٫ مقاومت های تابع ولتاژ 4. مقاومت های تابع میدان مغناطیسی

مقاومت های تابع حرارت
( Thermistor )

مقاومت های تابع حرارت – مقدار اهم این نوع از مقاومت ها تابع حرارت است یعنی در اثر تغییر دما ، مقدار مقاومت آنها نیز تغییر می کند . به این نوع از مقاومت ها TDR نیز می گویند. TDR از حروف اول کلمات عبارت Temperature Dependent Resistor به معنای مقاومت تابع حرارت گرفته شده است . همچنین نام دیگر این مقاومت ها ترمیستور ( Thermistor ) می باشد که این واژه نیز از عبارت Thermally Sensitive Resistor به معنای مقاومت حساس نسبت به حرارت گرفته شده است . ترمیستورها در دو نوع ساخته می شوند که این دو نوع عبارتند از : (برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

 ترمیستور با ضریب حرارتی مثبت ( PTC ) و ترمیستور با ضریب حرارتی منفی ( NTC ) 

 مقاومتهای تابع نور LDR

LDR به مقاومت هایی گفته می شود که در برابر شدت تابش نور حساس بوده و مقدار مقاومت آنها تابع نور است به صورتی که با افزایش نور مقدار مقاومت در آنها کاهش یافته و با کاهش میزان نور تابشی مقدار مقاومت افزایش می یابد .

مقاومت وابسته به ولتاژ واریستور (Voltage Dependent Resistor) :

مقاومت های متغیری هستند(VDR) که مقدار مقاومت آن ها، در برابر ولتاژهای مختلف ثابت نیست و تغییر می کند. مقدار اهم این مقاومت ها با ولتاژ رابطه ی معکوس دارد یعنی هر قدر ولتاژ داده شده بیشتر شود مقاومت ها مقدار مقاومت کاهش می یابد واریستورها به پلاریته ی ولتاژ اعمال شده وابسته نیستند که این خود مزیتی برای این نوع مقاومت ها محسوب می شود ، زیرا برای استفاده در مدارات AC بسیار مناسب هستند. از جمله کاربرهای این مقاومت ها عبارتند از : ۱- تثبیت کنندهای ولتاژ ۲- حفاظت مدارها در مقابل اضافه ولتاژها در لحظات قطع و وصل کلید

(برای دیدن محصولات بیشترکلیک کنید)

مقاومت های تابع میدان مغناطیسیMDR)Magnetic Dependen Resistor):

مقاومت های تابع میدان به مقاومت هایی گفته می شود که به سبب اثر میدان مغناطیسی بر آنها مقدار اهمشان تغییر می کند . در ساخت این مقاومت ها از نیمه هادی هایی استفاده شده که دارای ضریب حرارتی منفی هستند. به همین دلیل در صورت افزایش دما مقدار مقاومت آن ها کاهش می یابد .

امتیاز این آیتم


 • 0.00 / 5


  5
(0 votes)
امتیاز این آیتم
 • 0.00 / 5 5
(0 votes)

ادامه مطلب